Papież: nie zamykać osób chorych i z niepełnosprawnością w rezerwatach litości [VIDEO]

Papież Franciszek potępił mentalność, zgodnie z którą trzyma się ich w separacji, w “rezerwatach litości czy pomocy społecznej”.

Świat nie staje się lepszy, gdy składa się tylko z osób “pozornie doskonałych” – powiedział Papież podczas czerwcowej mszy dla osób chorych i z niepełnosprawnością. Podczas tej mszy po raz pierwszy w Watykanie czytanie z Ewangelii zostało zaprezentowane w formie krótkiej inscenizacji dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Fragment przedstawiono także w języku migowym, a jeden przeczytała osoba niewidząca.

Papież wskazał, że ograniczenie jest wpisane w naturę ludzką i stwierdził, że często uważa się, że osoba chora lub niepełnosprawna nie może być szczęśliwa, ponieważ “nie jest w stanie zrealizować stylu życia narzuconego przez kulturę przyjemności i rozrywki”. W obecnych czasach, mówił Papież, gdy troska o ciało stała się “masowym mitem, a zatem interesem ekonomicznym”, twierdzi się, że to co jest niedoskonałe, musi być “przysłonięte”, ponieważ “wymierzone jest w szczęście i spokój ludzi uprzywilejowanych” i “podważa model dominujący”.

Papież potępił mentalność nakazującą, by osoby “niedoskonałe” trzymać w “separacji”, za “jakimś – być może pozłacanym – ogrodzeniem” czy też, jak ocenił, “w rezerwatach litości czy pomocy społecznej, aby nie opóźniały rytmu fałszywego poczucia zadowolenia”.

Fragmenty spotkania można zobaczyć w relacji VIDEO:

źródło: youtube.com/PAP